Ostalo

Ima li smisla 240 Hz? - Samsung Odyssey G7

Smartfoni su davno probili onu ključnu granicu između 60 i 120 Hz osvježavanja slike na zaslonima, a danas je baš teško pronaći novi smartfon koji nema 120 Hz.

No u svijetu monitora i televizora situacija je dosta drukčija jer još uvijek imamo 60 Hz monitore na tržištu. Štoviše i autor ovog teksta je do nedavno živio sa 60 Hz monitorom sasvim normalno, a onda je u priču ušao Samsung koji je ljubazno ponudio da na malo duži period isprobamo par njihovih novih modela monitora.

Već smo pisali o pametnom M8 monitoru i predstavili ga unutar priče o razlici između monitora i televizora, kao i o prestižnom Odyssey Neo G9 monitoru koji je vjerojatno mokri san mnogih gamera.

Ovoga puta ponudili su nam naizgled vrlo običan 32” smart gaming monitor Odyssey G7. Kažem naizgled jer gledajući same specifikacije doima se kao da nije ništa specijalan, što naravno nije baš istina jednom kad ga uparite s adekvatnim hardverom, no o tome ćemo malo kasnije.

Upravo jer je takav prvi dojam ostavio dok ga nismo isprobali kako spada, odlučili smo se ovoga puta zaputiti do GoodGame ekipe koja organizira sve ozbiljne e-Sports turnire u regiji i ispitati vide li gameri razliku između 60, 120/144 i 240 Hz.

Ako vam e-sports ne predstavlja nešto vele u životu i mislite da gameri većinom trate život ispred monitora, samo ću vam reći da su tako i pokojni članovi moje obitelji mislili za nogomet otprilike u vrijeme dok su bili mojih godina. Prije koju godinu organiziran je prvi svjetski turnir u Fortniteu, igrici za koju ste morali čuti ako imate mlađeg člana obitelji. Nagrada za taj osvojen turnir bila je vrjednija od osvojenog Wimbledona, prestižnog teniskog turnira koji se organizira duže od stoljeća u kontinuitetu.

Situacija je bila vrlo jednostavna. Donio sam novi G7 kojeg je u tom trenutku vidjelo svega par ljudi u Hrvatskoj, a samim tim bio je odličan za naš test. Pokraj njega bio je jedna neimenovani Samsungov FullHD monitor kojeg gameri u GoodGameu koriste na 240 Hz standardno.

U nedostatku pravih gamera u prvoj rundi testiranja pozvao sam sve dostupne osobe iz prostorije da se za početak uvjerim vide li svi oni razliku između 60 i 120 Hz igrajući Apex Legends. Tako sam jedan monitor postavio na 60, a drugi na 120 Hz i pitao ih koji im se doima boljim. Većina njih je prvo izjavila da im novi G7 ima dosta bolju sliku, a naknadnom usporedbom su se svi složili da im je 120 Hz na G7 nekako oku ugodnije i glađe.

Razočaran jer sam očekivao da će ipak biti onih koji neće vidjeti razliku jer ipak ne igraju igrice svakodnevno, ujedno sam i shvatio da je i meni vrijeme za zamjenu monitora jer sam upravo ja taj koji će se nakon visoke hercaže sada vratiti na 60 Hz kad vratim ovaj monitor nazad.

No nakon tog inicijalnog testa, bilo je vrijeme za pravi test, ali umjesto da jedan monitor stavim na 240 Hz, stavio sam ga na 120, a drugi na 144 Hz. S tim da u ovom trenutku moram napomenuti da je G7 uz 144 Hz imao i prednost rezolucije i HDR prikaza u odnosu na drugi Samsungov monitor koji je ostao na FullHD-u, SDR-u i 120 Hz.

Uzevši u obzir da su mašine s ozbiljnim i9 procesorima i RTX grafičkim karticama bile praktički identične i u oba slučaja sposobne zavrtjeti više od 240 fps-a bez obzira na monitor na koji sam ih spojio, smatrao sam da je test bio realan koliko god je to bilo u mojoj moći.

Da dodatno zakuham priču, Nikola Stolnik kao glavni i odgovorni u GoodGameu dobio je od mene informaciju da je jedan monitor na 240 Hz, a drugi na 144 bez obzira na to što to nije bila istina. Istu informaciju dobio je i Njole kao jedan iskusni gamer i naš test mogao je početi.

Već u samom startu jasno je bilo da su oba promatrala sliku i tražila određene detalje poput screen tearinga ili određenog motion blura na oba monitora ne bi li uspjeli pronaći ključne razlike. Veliko oduševljenje vidjelo se na Nikolinoj faci kad je sjeo za G7 i rekao da je ovo neka druga priča. Možda je moja krivica što sam G7 napucao s prikazom slike da im još malo otežam taj pronalazak razlika u samoj hercaži, ali svejedno, ono što sam priželjkivao, to sam u konačnici i dobio.

Nakon nekoliko minuta, oba su se pomalo nevoljko odlučila da je onaj neimenovani Samsungov monitor podešen na 240 Hz, iako je on u tom trenutku bio podešen na samo 120. Kad sam ih pitao da obrazlože svoje odgovore, Njole mi je jasno pokazao određene razlike u prikazu i između ostalog rekao da mu se niti jedan ne čini zapravo kao 240, ali da je moguće jer ne igra inače Apex svakodnevno. I zaista, ono što mi je pokazao je zapravo teško riječima opisati jer je jednom laiku za igrice poput mene ipak trebao prstom upirati u određene detalje koje sam tek onda i ja počeo primjećivati.

Što se zapravo dogodilo i zašto niti jedan od dva iskusna gamera nije vidjela razliku?

Realno, razloga je mnogo i način na koji sam isprezentirao novi G7 koji slikom već na prvi pogled oduševljava, a i činjenica da na drugom monitoru kojeg već godinama koriste standardno imaju 240 Hz u konačnici je presudjela da obojica daju odgovor.

240 u odnosu na 144 Hz se čini kao veliki skok, no u stvarnosti onaj brži monitor će sliku osvježiti svakih 4,17 ms, a onaj sporiji svakih 6,94 ms. Vrlo je mala razlika i gotovo zanemariva u odnosu na 60 Hz kojem će biti potrebno gotovo 17 ms za istu stvar. Uzmemo li u obzir i tipkovnicu, miš i sve ostale hardverske komponente kao i tromost ljudskog oka, nije ih toliko teško bilo zavarati

Jednom kad sam im pokazao prevaru i prebacio onaj neimenovani Samsungov monitor na 240 Hz, ruku na srce, tad sam čak i ja mogao vidjeti razliku, ali samo kad sam istovremeno brzo micao mišem na oba monitora dok stoje jedan do drugoga. I sve ono što su mi pokazali i uputili na stvari koje trebam gledati u određenom trenutku su se pokazale točnima.

Statistički se vjerojatno u promilima mjere oni koji mogu vidjeti razliku između 240 i 144 Hz igrajući istu igricu i to su mahom gameri na competitive razini koji jednu te istu igricu peglaju cijeli život. Te dvije milisekunde im mogu presuditi u pobjedi i to im nećemo osporavati, ali svi oni casual gameri se oko toga ne bi trebali previše zamarati.

Nikola je zapravo najbolje to objasnio u izjavi da bi radije doma ponio neusporedivo bolji 144 Hz Odyssey G7 nego brži 240 Hz FullHD koji je stajao pokraj njega. Zašto?

Pa vrlo jednostavno jer je sve ono popratno poput 4k rezolucije, HDR-a i svih ostalih karakteristika koje monitor nudi puno važnije za užitak u igrama od same razlike između 144 i 240 Hz. Pogotovo jer tu razliku može vidjeti samo u vrlo specifičnim situacijama koje za guštanje u noćnim partijama ne znači previše ako u igrama uživate, a ne promatrate ih kao posao od kojeg zarađujete ozbiljno na turnirima.

Njegovo oduševljenje sa samim prikazom je ono što najbolje govori o tome, a možete ga vidjeti na dnu ovog teksta unutar video osvrta.

Tako da ako birate novi gaming monitor, naš savjet je u okviru vašeg budžeta usredotočiti se na najbolji 144 Hz monitor. Naravno, ako vam novac ne predstavlja problem, definitivno preporučujemo da pogledate Odyssey Neo G7 jer je to definitivno perverzija od monitora. Za sve ostale preporučujemo da prvo razmislite kakav panel želite. Možda vas zadovoljava TN, možda VA, a možda ipak želite nešto poput IPS LCD-a kakvog ovaj G7 ima jer ne želite kompromis u kutovima vidljivosti. Povrh toga je važno pogledati i samu rezoluciju monitora jer čak i ako ćete igrice igrati tek u FullHD-u ili QHD-u, možda ćete poželjeti pogledati neki film na njemu pa će 4k rezolucija tu donijeti lijepu prednost. A i hardver samog računala vjerojatno nadograđujete češće nego sam monitor tako da ćete ga u budućnosti možda i još više iskoristiti.

Ne treba zanemariti niti portove koje monitor ima jer noćna je mora ako ih je premalo, bez obzira na to što trenutno imate kombinaciju koju ti portovi zadovoljavaju. Primjerice želite li se spojiti putem DP-a danas, možda ćete sutra poželjeti iskoristiti HDMI na vašem PlayStationu. Ovaj G7 tako recimo ima dva HDMI 2.1 ulaza, DP 1.4 kao i USB hub što je dosta dobra podloga za budućnost.

Dodajte na sve ovo i mogućnosti montiranja na zid ili na neki drugi nosač i uvjerite se imali vaš novi monitor VESA mount koji je danas standard. Ako nosači nisu vaš đir, možda ćete danas sutra poželjeti ovaj monitor upariti s nekim drugim pa nije loše i uvjeriti se usput može li se ovaj monitor rotirati za 90 stupnjeva što je u mnogim situacijama toliko korisno da ne vjerujete u to dok ne iskoristite u mogućnost.

Kao šlag na tortu, danas imamo i smart monitore poput Samsungovog M8 kojeg smo već spomenuli, a iste te mogućnosti i ma i ovaj G7. Uz njega dobivate daljinski upravljač, a monitor tako možete iskoristiti umjesto televizije ako vam je to jedini veći zaslon u prostoriji koju koristite. Neusporedivo je ugodnije zavaliti se u krevet s daljinskim upravljačem nego s mišem i tipkovnicom.

Nažalost ni ovaj monitor nema ugrađen DVB-T u sebi što bi značilo da ćete za hvatanje televizijskog signala morati posegnuti za određenom IPTV uslugom koje su istina, danas dostupnije nego ikad i iznimno povoljne, ali svejedno bi voljeli vidjeti i klasičan način kakvog svi televizori imaju. Vjerojatno nije bilo mjesta u samom monitoru za to kao što nije bilo mjesta niti za samo napajanje, a što bi značilo da ćete uz ovaj monitor dobiti i ciglicu za napajanje. Nešto slično kao što dobivate uz svaki laptop. Nije najsretnije rješenje, ali to su neki kompromisi koje ovaj monitor ima. 

Fantastičan prikaz slike je nešto što ćete možda dobiti i za manje novca, a neki će reći i da je bolje kupiti odvojeno neki ogroman televizor i monitor zasebno i bit će u nekim slučajevima u pravu. Samo što nemaju svi mogućnost u svoj prostor smjestiti takva dva uređaja, a i upitno je kakve će kvalitete svaki od njih biti.

Mi samo možemo reći da nas je Odyssey G7 oduševio i od jednog naizgled običnog monitora vrlo je brzo prešao u preporuku za kupnju ako vam budžet to dozvoljava naravno.