Android Recenzije Tableti

Asus MeMo Pad HD 7 - Recenzija



Uz to što već dugo slovi kao poznat proizvođač prijenosih računala, Asus je zahvaljujući Googleu u proteklih godinu dana postao vrlo popularan u svijetu tableta. Kao Googleov partner i proizvođač Nexusa 7, Asus se i općenito profilirao kao proizvođač kvalitetnih 7-inčnih tableta po po pristupačnim cijenama.

Zahvaljujući prvom, a sada i drugom Nexusu, Asus je stekao ogromno iskustvo i iskoristio ga u proizvodnji tableta pod vlastitim brandom, a jedan takvih je i Asus MeMo Pad HD 7 ME173X s kojim smo se, zahvaljujući susretljivim ljudima iz HG Spota, družili proteklih tjedan dana.

Dakle, radi se o 7-inčnom tabletu s HD zaslonom, četverojezgrenim procesorom ispod poklopca i Androidom 4.2 kao operativnim sustavom. Ono što je možda najvažnije kod ovog uređaja je njegova prilično niska cijena od 1147,00 kuna, što je s obzirom na karakteristike više nego povoljno. Kako nas se MeMo Pad HD 7 dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 196.8 x 120.6 x 10.8 mm

Masa: 302 grama

Zaslon: 7,0″ IPS-LCD 1280 x 800 točaka, 216 ppi

SoC: MediaTek MTK 8125

CPU: 4x Cortex-A7 takta 1,2 GHz

GPU: PowerVR SGX544MP

RAM: 1 GB

Interna memorija: 16 GB (dostupno 12 GB)

SIM: -

Povezivanje: WiFi, Bluetooth, micro USB, 3.5mm audio

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 5 MP/720p

Prednja kamera: 1,2 MP

FM Radio: Nema

Baterija: 15 Wh

Prednosti


Hardver i performanse

Mala masa

Zaslon

Video kamera

Cijena

Nedostaci


Plastičan izgled

Ne podržava USB On-the-go

Nema radio

Dizajn, kućište i zaslon


  IMG_3843 IMG_3844 IMG_3845 IMG_3846 IMG_3847 IMG_3848 IMG_3849 IMG_3850 IMG_3851 IMG_3854 IMG_3855 IMG_3857 IMG_3858 IMG_3859 IMG_3860 IMG_3861

Asus MeMo Pad HD 7 dizajnerski se malčice razlikuje od većine 7-inčnih tableta jer dolazi s dvobojnim kućištem. Prednja strana je kod svih modela crne boje, dok stražnja može biti bijela, roza, svijetlo zelena ili tamno plava. Također, ovaj uređaj zbog odnosa stranica okvira oko zaslona donekle podsjeća na Nexus 7, ali je od njega ipak ljepši. Kućište je izrađeno iz plastike i to je vidljivo već na prvi pogled. Plastika ovakva kakva jest možda ne izgleda reprezentativno, ali je jedan od onih faktora koji ovom modelu osigurava vrlo malu masu. Spomenuta plastika ima određenu dozu sjaja, a površina je ugodna za rukovanje i nije klizava.

Zahvaljujući plastici, ukupan dojam čvrstoće kućišta možda nije na razini koju imaju neki drugi modeli, ali zato pruža iznimnu lakoću korištenja zbog male mase od 302 grama, koja ga čini jednim od najlakših na tržištu.

7-inčni zaslon je je izrađen u IPS LCD tehnologiji s HD rezolucijom 1280 x 800 točaka, što mu osigurava izvrstan prikaz i vrlo široke kutove vidljivosti. Čak i na dnevnom svjetlu se ponaša puno bolje od mnogih konkurentskih modela iz ovog, ali i iz višeg cjenovnog razreda.

Operativni sustav, sučelje i performanse




Asus MeMo Pad HD 7 dolazi s Androidom 4.2, što je praktički najnovija verzija ovog operativnog sustava. Vidjeli smo da je Google nedavno predstavio i Android 4.3 na novom Nexusu 7, ali nekih bitnih razlika u odnosu na verziju 4.2 nema. Važno je napomenuti kako Android 4.2 u tablet verziji omogućuje rad s višestrukim korisničkim računima, a to znači da svoj tablet možete posuditi drugoj osobi bez straha za vaše privatne postavke i sadržaj.

Za razliku od Nexusa, Asus svoje tablete oprema dodatnom nadogradnjom sučelja i raznim uslužnim aplikacijama iz svoje radionice. Kao i većina novijih 7-inčnih tableta, Asus MeMo Pad HD 7 nema klasično tablet sučelje, već koristi ono viđeno na smartfonima. Dakle, zadana orijentacija je okomita, a traka s indikatorima i obavijestima nalazi se na vrhu. U Asusovoj verziji ona je izmijenjena u odnosu na druge Androide jer je dimenzijama nešto uža, tj, ne zauzima cijelu širinu zaslona. Sadrži prečice prema često korištenim postavkama i omogućuje podešavanje svjetline zaslona. Negativna strana ovako duboke izmjene je nemogućnost aktivacije većeg broja prečica postavki povlačenjem dva prsta prema dolje, što je inače jedna od korisnih značajki Androida 4.2.





Uređivanje početnih zaslona vrši se na klasičan način duljim pritiskom i dodavanjem sadržaja, a Asus omogućuje i dodatnu prilagodbu uređaja izborom između nekoliko načina rada. Gestom štipanja otvaraju se opcije izbora načina (poslovni, zabavni i sl.), tako da svaki od njih može sadržavati drukčije ikonice, widgete i njihov raspored.

Na dnu imamo traku s tri uobičajene softverske tipke kojima društvo čini jedna dodatna. Njena svrha je pokretanje mini aplikacija koje se pojavljuju u malim prozorčićima i imaju mogućnost plutanja iznad ostalih aplikacija (kalendar, web preglednik itd.). Slična rješenja smo već vidjeli i kod nekih drugih proizvođača, a prednost Asusovog je u tome što istovremeno može biti aktivno više mini aplikacija.

Kao što je već rečeno, Asus MeMo Pad HD7 za pogonski stroj koristi MediaTek MT8125 SoC u kojem na kucaju četiri Cortex-A7 jezgre taktu 1,2 GHz i PowerVR Series5XT grafički koprocesor. MediaTek je ovaj procesor primarno namijenio upravo tabletima i fokusirao ga na štednju energije u kombinaciji sa solidnim performansama. Treba reći da se ovaj četverojezgreni procesor po performansama ne može mjeriti s npr. Snapdragonom S4 Pro kojeg nalazimo u novom Nexusu 7, ali zato može s Tegrom 3 koja pogoni lanjski Nexus 7 i mnoge druge uređaje kao što je npr. HTC One X.





Bilo kako bilo, ovakav pogonski stroj u kombinaciji s jednim gigabajtom RAM-a daje odlične rezultate u svakodnevnoj upotrebi, ali i kod zahtjevnijih aplikacija. Opća fluidnost sučelja je na vrlo visokoj razini i teško da ćete naići na bilo kakva zastajkivanja. Možete igrati i zahtjevnije igre, kao što je npr. Asphalt 7 koja je na našem testu radila glatko.

Unutarnja memorija testnog modela iznosi 16 GB, ali je korisniku dostupno oko 12 GB. Srećom, Asus internu memoriju svojih uređaja ne dijeli na dvije particije kao što je to slučaj kod Prestigia i još nekih proizvođača. To znači da je sva memorija dostupna, kako za multimedijske sadržaje, tako i za instalaciju većeg broja aplikacija. Za pohranu multimedijskih sadržaja možete koristiti i dodatne microSD memorijske kartice do 32 GB kapaciteta.

Asus MeMo Pad HD 7 dolazi s prilično jakim stereo zvučnicima što je pohvalno, no s obzirom na njihov smještaj (jedan pored drugog) upitan je doživljaj stereo zvuka. Slušalice u prodajnom paketu nisu priložene, ali možete koristiti bilo koje s 3.5 mm audio utorom.

Aplikacije i multimedija


Asusovi tableti u dolaze s velikim brojem dodatnih Asusoivh aplikacija. Zaista bi bilo besmisleno svaku od njih opisivati, ali možemo nabrojati one najkorisnije. Tako imamo File manager za manipulaciju datotekama, App Backup za kreiranje kopija aplikacija, Asus artist za pisanje i crtanje prstom po zaslonu, listu zabilješki, čitač e-knjiga, Roditeljski nadzor i još mnogo toga.

Kad je surfanje internetom posrijedi, imamo uobičajenu situaciju, tj. mogućnost korištenja standardnog Android web preglednika i Googleovog Chromea.



Asus svoje uređaje oprema aplikacijom Asus studio koja objedinjuje galeriju fotografija i video sadržaje. Fotografije je moguće razvrstavati po vremenu stvaranja ili lokaciji te ih organizirati po albumima. Ova aplikacija omogućuje jednostavno slanje fotografija mailom ili podjelu na društvenim mrežama i cloud servisima, kao i jednostavno uređivanje te dodavanje raznih efekata.

Video player nažalost nema mogućnost reprodukcije svih DivX i MKV datoteka. Neke od njih smo pokrenuli, dok kod nekih drugih to nije bilo moguće, a sve ovisi o korištenim codecima. S obzirom da je spektar podržanih codeca u ovom video playeru mali, za uživanje u filmovima najbolje je potražiti alternativni video player iz Google Play trgovine.

Asus na ovom uređaju nudi i mogućnost korištenja Asus webstorage cloud servisa s automatskim uploadom fotografija, a na raspolaganju vam je 5 GB prostora na rok od godinu dana.

Kamera


Kamera na tabletu nije nešto što ćete često koristiti, ali kad je već tu, recimo da proizvodi prilično kvalitetne fotografija u uvjetima dobre, odnosno odlične osvijetljenosti. Štoviše, ova kamera snima iznimno dobar video u 1080p rezoluciji i to vidljivo bolji od onog s mnogo skupljih uređaja.

 P_20130804_101822 P_20130804_101900

Budući da nema bljeskalice, fotografiranje u mraku će zahtijevati dodatni izvor svjetlosti, ali ni u tim uvjetima ne očekujte previše. 5 MP kamera ovog uređaja s autofokusom najkorisnija može biti pri fotografiranju raznih dokumenata i kasnije pregledavanje na samom uređaju ili na računalu.

Video isječci snimaju se u 1080p, 720p i manjim rezolucijama, a framreate kod svih iznosi 30 fps. Kod svih, pa čak i najveće rezolucije prisutan je vrlo mali stupanj kompresije, što je rezultiralo vrlo kvalitetnim videom s vrlo velikom količinom detalja. Jedan 1080p primjerak pogledajte u nastavku.


Baterija


Baterija nosi oznaku kapaciteta 15 Wh, a proizvođač obećava da će to biti dovoljno za 10 sati neprestanog rada. Otprilike tako se na kraju i pokazalo, no rezultat može varirati ovisno o razini osvijetljenosti zaslona. Na čekanju će baterija izdržati i do nekoliko dana, a ako sve to zajedno iskombinirate, računajte na dva dana umjerenog korištenja svih funkcija uređaja.

Zaključak


Vrijeme pristupačnih, ali ipak kvalitenih tableta je stiglo. Ili je možda bolje reći da su kvalitetni uređaji napokon ponuđeni po razumnoj cijeni. Asus MeMo Pad HD 7 jedan je od onih tableta koje će uz nisku cijenu zadovoljiti zaista širok krug potencijalnih kupaca. Moćan procesor i dobro optimiziran softver osigurat će ugodno iskustvo u radu, a prilično mala masa odličnu ergonomiju, unatoč tome što je uređaj za današnje standarde malo deblji. Oni koji na svom mobitelu nemaju dobru video kameru, ova na MeMo Padu bi mogla poslužiti kao dobra zamjena.

Cijena od 1147,00 kuna, koliko uređaj stoji u HGspotu, zaista je mala u usporedbi s onim što dobivate. Četverojezgreni procesor, 1 GB RAM-a, utor za memorijske kartice, IPS HD zaslon i sve to u iznimno laganom kućištu u ovom trenutku čine Asus MeMo Pad HD 7 najboljim omjerom uloženog i dobivenog kad su 7-inčni tableti u pitanju.

Uređaj na testiranje ustupio: HGspot